Başakşehir Anasayfa

İstanbul Başakşehir Diyetisyenleri

 

DİYETİSYEN MERVE İLKER

 

 

 

  

 

Adınız:   

Bulunduğunuz İlçe:   

Telefon:  

Mesajınız:  
  

 

  

Hayat, size güzel olacak.


 

 


 

Diyetlerinizde kullanabileceğiniz
 En iyi besin takviyelerinden biri :Spirulina
 

Spirulina 1993 yılında, Dünya sağlık örgütü tarafında, en iyi besin  olarak ilan edilmiştir. Asında spirulina tuzlu ve tuzsuz sularda yetişen bir yosun çeşididir ve genetiği değiştirelemeyen, mavi-yeşil alglerden oluşan bir bitki canlı türüdür. Nasa nın yaptığ çalışmalara göre uzayda bile yetişebilen bir bitki çeşididir.
 Spirulana bitkisini sudan toplayıp, kurutup toz halinde yiyebileceğiniz gibi, özel şartlarda kurutularak tablet haline getirilip, gıda takviyesi olarak kullanılması günümüzde yaygınlaşmıştır.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus, hangi spriluna hangi marka iyi, hangi marka spirulina tableti almalısınız. Bu gıda takviyesi toz halinde olduğu gibi, tablet halinde satılan markaları da vardır. Burada bir başka husus bitkinin yetiştiği suların temiz ve ağır kimyasal atıkların akıtıldığı sulardan elde edilmiş olmamasıdır. Çünkü çok sağlıklı olan bu bitki eğer, ağır metallerin olduğu sulardan toplanırsa, içinde bulunduracağı ağır metallerden dolayı vücudunuza zararlı da olabilir. O nedenle güvenebileceğiniz bir markayı kullanmanız, üreticisini tanıdığınız, kontrol laboratuvarlarında analiz edildikten sonra size gelen bir ürün olmasına özen gösteriniz.

Yapılan araştırmalara göre Spirulina, içinde bulundurduğu vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve amino asitler ile vücudumuza, beynimize çok faydalı olduğu görülmüştür.

Günlük doz olarak, 1-4 grm arası rahatlıkla kullanılmakta, 10 grama kadarda çıkabilmektedir.

Bir çorba kaşığı -7gr -spirulina içindekiler,spirulina mineral ve vitamin içeriklerinden bazıları;
 Protein: 4 grams
Vitamin B1 (thiamine): 11%  RDA -Günlük miktarın yüzdesi
Vitamin B2 (riboflavin): 15%  RDA
Vitamin B3 (niacin): 4% RDA
Copper: 21% RDA
Iron: 11%  RDA

Ayrıca Mangezyum,, manganez, potasyon gibi giğer elementlerden az miktarda içinde bulundurmaktadır.

Ayrıca  7 gr içinde, 1 gram kadar omega3 ve omega6 yağlarınıda barındırmaktadır.

Spirulina içinde bulundurduğu protein , barındırdığı vücudumuzun ihtiyacı olan 8 amino asidide barındırdığı için  süper protein kaynağı olarak görülmektedir.

 

Hücre içi oksitlenme, hücre bozulumun en büyük sebeplerinden biri olarak görülmektedir. Spirulina içinde bulunan antioksidanlar sayesinde, antioksidanlar sayesinde hücre zararına engel olabilmektedir.

Kalp krizlerinin en büyük sebeplerinden biri olan zararlı kolesterolün düşürülmesinde, yararlı kolesterolün yükseltilmesinde çok etkilidir.

Kan basıncını azaltmakta etkilidir.

Kansızlığa iyi gelir

Kasların güçlenmesine faydalıdır. Çizgili kasların çalışmasını hızlandırır.

Alerjik rinit problemlerinin çözümünde etkilidir.

 

Sitemizde bulunan Yazılarımız  bilgilendirme amaçlıdır.
 Tedavi için  Doktorunuza ve diyetisyeninize başvurunuz.

 MERKES OFİS ADRES:Şirinevler mah. Meriç sok.  No:8/ 19  Bahçelievler /istanbul   
 
Avcılar / Bahçelievler / Bakırköy / Beylikdüzü / Şişli / Başakşehir / Üsküdar / Kadıköy / Kartal / Pendik /Bahçelievler / Zeytinburnu / Bağcılar / Beşiktaş

Spor diyetisyen, en iyi diyetisyen önerileri, devlet hastanesi tıp merkezi  tavsiye ediyorum, Kayeşehir sağlık ocağı ,, Spirulina tablet ogansia, nerede kullanılır, nereden alınır, tozu nasıl kullanılır, zayıflatırmı, ne işe yarar, kullananlar, faydaları, zararları, fitness, yosun hapı, yosunu nasıl kullanılır, vegan dükkan, kanser, vucut geliştirme, boy uzatma,