Bahçelievler     Anasayfa

Diyetisyen İrem Sena İlçin   

Diyetisyen İrem Sena İlçin
Tel-whastapp: 0546-215 48 43

1996 yılında Batman da doğdum. İlkokul, ortaokul ve liseyi Batman da okudum. Yaşamımın bir kısmında İstanbul'da geçti. 2015 yılında Artvin Çoruh üniversitesinde Beslenme Ve Diyetetik bölümünü kazandım.
Mesleğim her şeyim oldu. Sağlıklı beslenmeyle ilgili her konu ilgimi çekiyor. 2016 temmuz-ağustos ayında Batman Özel dünya hastanesinde, 2017 Temmuz-ağustos aylarında Batman Bölge Hastanesinde, 2018 Temmuz-Ağustos aylarında ise Diyarbakır Tıp Fakültesi Araştırma hastanesinde staj yaptım. 2019 yılı süresince Artvin'de Artvin Devlet Hastanesi, Borçka Devlet Hastanesi, Art-fit özel diyet kliniğinde staj yaptım.

Genç diyetisyenler sayfasında yazar grubunda yer almaktayım

 

 

Randevu için whastapptan direkt ulaşabilirsiniz,
Tel-whatsapp: 0546-215 48 33
yada aşağıdaki iletişim formunu doldurabilirsiniz.

 

 

 

 

Gebelikte Beslenme-1👼
Dünyada eşi benzeri olmayan bir duyguyu anneliği tadıyorsunuz. Hayatınızın en zorlu bir o kadar da keyifli 9 ayını geçiriyorsunuz. Sonunda minnacık bebeğinizi elinize alıyorsunuz. En önemlisi de sağlıklı bir bebek olması. Bu yüzden gebelik süresince sağlıklı ve doğru besinlerle beslenerek ona yaşamında ki ilk desteğinizi sağlamış olursunuz.
Gebelikte en önemli unsurlardan biri kilo kazanımıdır. Gebelikten önceki ağırlığınız normal aralıklarda ise gebelik süresince 10-14 kg ağırlık kazanımı olmalıdır. Gebeliğe fazla kilolarla başladıysanız 7-10 kg ağırlık kazanımı olmalıdır. Gebelik önceki ağırlığınız normalin altında ise yani zayıf kadınlar gebelik süresince 12-17 kg ağırlık kazanmalıdırlar. Peki ya ikiz bebek bekliyorsanız? O zaman da 17-22 kg arasında almanız normaldir.
Son zamanlarda moda haline gelmiş, gebelik süresince 4-5 kg almak. Ama bu şartlar altında gebelikte erken doğum veya düşük riski artmaktadır. Az kilo almak doğru olmadığı gibi fazla kilo almakta yarar sağlamaz. Fazla kilo alımı doğumu zorlaştırır ve gebelik sonrası kilo verme sürecinizi uzatır.
Hamilelikte sağlıklı beslenmenin asıl amacı; Anne ve bebek için yeterli enerjiyi sağlamak, anne adayının vücudunda ki besin depolarını korumak ve dengesini sağlamaktır. Gebelikten sonra süt üretimi içinde önemlidir.
Gebelerde öğünlerinde her besin grubundan yeterli ve dengeli şekilde bulunmalıdır. Bebeklerin kemik gelişimi için kalsiyumu içeren süt, yoğurt, peynir veya sütlü tatlıları öğünlerinde bulundurmaları gerekmektedir.
Gebelikte demir minerali ihtiyacımız artmaktadır. Bir çok gebe de yetersiz beslendiği için demir anemisi yani kansızlık görülmektedir. Bunun için öğle ve akşam öğünlerinde kırmızı et, tavuk eti, balık veya hindi eti tüketmeleri gerekmektedir.
Gebelikte bebeğin sinir sistemi için aynı zamanda yeterli enerjiyi sağlamak ve B grubu vitaminlerden faydalanmak için ekmek, bulgur, makarna gibi tahıl ürünlerini tüketmeliyiz.
Sebze ve meyveler hem anne hem de bebeğin sağlığı için şarttır. Hastalıklara karşı bağışıklı sağlarlar. Gün içerisinde 5-6 porsiyon çiğ sebze ve meyve tüketmelidirler.
Gebelikte yağ tüketimi de çok önemlidir. Özellikle bebeğin beyin gelişimi ve göz sağlığı için omega-3 yağ asitleri gereklidir. Bu yuzden haftada 3 kere ızgara balık ve bi avuç fındık, fıstık veya ceviz tüketmelidirler.
Gebelikte büyük önem taşıyan konulardan biride su tüketimidir. Gün içerisinde ortalama 2,5 litre su tüketilmelidir. Sıvı olarak bitki çayı, meyve suyu, ayran, kefir de tüketilebilir. Bitki çaylarından ise rezene, ada çayı, yeşil çay tercih edilebilir. Kafein içeren çay, kahve, asitli içecekler sınırlandırılmalıdır.

Gebelik beslenme geniş bir konudur. Bir daha ki yazımızda gebelikte beslenmeye devam edicez.🙂

 

Randevu için aşağıdaki formu doldurunuz.

Adınız:   

Bulunduğunuz İlçe:   

Telefon:  

Mesajınız:  
  

 

  

Hayat, size güzel olacak.


 

 
MERKES OFİS ADRES:Şirinevler mah. Meriç sok.  No:8/ 19  Bahçelievler /istanbul   
 
Avcılar / Bahçelievler / Bakırköy / Beylikdüzü / Şişli / Başakşehir / Üsküdar / Kadıköy / Kartal / Pendik /Bahçelievler / Zeytinburnu / Bağcılar / Beşiktaş

Diyetisyen İrem hanım, şen, uysal bir hayat yaşamanız konusunda moral bulmanızı sağlıcak yorum konusunda, sizlere yeten miktarda bilgilendirme ile online diyet yada yüz yüze diyet olarak Bakırköy diyet Bahçelievler bölgesi için diyet listesi verebilir,Telefon ile randevu alabilir yüz yüze de görüşebilirsiniz.